דיסקיטיס בילדים

דיסקיטיס היא דלקת המתרחשת בין מרווחי חוליות הגב. מדובר בתהליך דלקתי המתרחש בדיסק הבנוי מרקמת חיבור וממוקם בין עצמות החוליות.

מחלה זו קיימת בעיקר בילדים צעירים, כאשר הגילאים השכיחים הם בין  גילאי 1- 3. ביטויי המחלה יהיו  כאב, צליעה או סירוב ללכת, כאב בשכיבה על הגב, לרוב בעת החלפת הטיטול, התקפי אי שקט, לעיתים חום לא גבוה הנע סביב 38 מעלות.

לעיתים קרובות בשל התלונות הלא סגוליות קביעת האבחנה מתעכבת ועלולה לארוך מספר שבועות. האבחנה היא קלינית ומאושרת בבדיקות הדמייה- בבדיקת מיפוי עצמות מודגמת  קליטה מוגברת של החומר האיזוטופי משני צידי המפרק, קליטה מכל חוליה, או לעיתים בדיקת MRI מדגימה את הדלקת בדיסק.

בבדיקה הפיזיקלית הממצאים בד"כ מועטים. תתכן רגישות מסוימת בלחץ על חוליות הגב התחתונות, ונוקשות בשרירי הגב. בבדיקות המעבדה אופייני למצוא עליה יחסית של נוסחת שקיעת הדם ו-CRP. שאר הבדיקות תקינות.

למרות שהדיסקיטיס לא הוכחה  כי היא נגרמת על ידי מחולל זיהומי, הטיפול המקובל כולל מתן אנטיביטיקה למספר שבועות,  מתן בעירוי לתוך הוריד בשלב ראשון, ופומית בסירופ בשלב השני, בנוסף מקובל לטפל בתרופות נוגדות דלקת כגון נורופן או נקסין וכד'.

הפרוגנוזה טובה מאד ומרבית הילדים יבריאו לחלוטין תוך מספר שבועות ללא כל נזק .

כתוב/כתבי תגובה